W Katowicach rusza akademia dyplomacjiUniwersytet Śląski w Katowicach otwiera Akademię Dyplomacji dla polityków, urzędników, biznesmenów i studentów. Zainteresowani będą zdobywać wiedzę z zakresu sztuki dyplomacji zarówno w teorii, jak i w praktyce. W planie znalazły się bowiem m.in. zajęcia z negocjacji, autoprezentacji, retoryki i etykiety.

Zajęcia, jak powiedział rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Jacek Szymik-Kozaczko, będą różnorodne. "Z pewnością przydadzą się nie tylko podczas oficjalnych spotkań, ale także w życiu codziennym" - powiedział Szymik-Kozaczko.

W programie znalazły się m.in. tematy związane ze sztuką komunikowania się, protokołem dyplomatycznym i etykietą, a także warsztaty językowe, wykłady połączone z debatami "okrągłego stołu" (spotkania podczas którego jego uczestnicy starają się w zgodzie rozwiązywać spory). Tematami debat będą m.in. zmiany klimatyczne, polityka energetyczna, konflikty międzynarodowe na tle religijnym.

W trakcie zajęć poświęconych sztuce komunikowania się, uczestnicy będą uczyć się właściwych gestów i postawy, komunikacji medialnej, autoprezentacji, wystąpień publicznych, czy tzw. komunikacji kryzysowej. Podczas spotkań dotyczących protokołu dyplomatycznego i etykiety podejmowane będą m.in. kwestie dotyczące klasycznych zasad savoir-vivre, życia pozazawodowego. Tematem będą również "nietakty i gafy".

Specjalistka w zakresie prawa międzynarodowego prof. Genowefa Grabowska powiedziała, że "program Akademii Dyplomacji skierowany jest do różnych grup, w tym m.in. do lokalnych i regionalnych samorządowców "na każdym szczeblu".

"Relacje z Unią Europejską schodzą na coraz niższe szczeble. Służba zagraniczna się atomizuje, uprawiają ją organy coraz niższego szczebla samorządowego - mamy miasta bliźniacze, umowy o współpracy, międzynarodową wymianę młodzieży. Samorządowcy powinni być lepiej przygotowani, by lepiej sobie radzili w tych kontaktach" - dodała Grabowska.

Dodała, że celem zespołu wykładowców będzie przygotowanie poszczególnych grup do umiejętnego nawiązywania kontaktów, by "byli bardziej pewnymi w tych relacjach", potrafili się zaprezentować. Nie zabraknie też zajęć, które przybliżą prawo dyplomatyczne, w tym jego początki, rozwój dyplomacji, tworzenie pierwszych organizacji międzynarodowych.

Według uczelni w Akademii Dyplomacji będą również poruszane kwestie, które powinny zainteresować biznesmenów, którzy wyjeżdżają w służbowe podróże zagraniczne i chcą się jak najlepiej zaprezentować.

W gronie wykładowców znajdą się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Akademia Dyplomacji rusza wraz z nowym rokiem akademickim 2014/2015. Warunkiem przyjęcia będzie ukończony trzeci rok studiów oraz pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce