Maj – każdemu studentowi nieodłącznie kojarzy się z Juwenaliami. Niestety dla studentów z Bielska Białej Juwenalia zakończyły się równie szybko, jak rozpoczęły. Odwołany został barwny korowód oraz wszystkie koncerty, które miały odbyć się w piątek i sobotę. Szefowa samorządu studenckiego nie czuje się w żaden sposób odpowiedzialna za porażkę Bielskich Juwenaliów.

Za organizacją Juwenaliów stał samorząd studentów bielskiej ATH. Według oficjalnych informacji Urząd Miejski, policja oraz straż nie wydały zgody na organizację koncertów. Kto więc zawinił? Rygorystyczne władze, czy samorząd studencki, którego przerósł proces organizacji Juwenaliów?

Tomasz Ficoń, rzecznik bielskiego ratusza, wyjaśnił, iż Porozumienie Studentów Bielska (formalni organizatorzy juwenaliów) mieli pełne wsparcie lokalnych władz, które bezpłatnie chciały udostępnić scenę oraz barierki na czas trwania koncertów.
- Organizatorzy planowali, że w juwenaliach weźmie udział około 4,5 tysiąca osób, co napisali we wniosku skierowanym do nas na początku kwietnia. To miała być impreza masowa, więc powinni zadbać o odpowiednie jej zabezpieczenie. Czekaliśmy aż złożą dokumenty, co powinni uczynić 30 dni przed imprezą. Kilka dni temu zadzwonili do nas, że nie dadzą rady i rezygnują. Myślę, że cała sytuacja przerosła organizatorów - stwierdził Ficoń.

Co na ten temat sądzą organizatorzy? - Straszna wtopa. Niezadowolenie jest bardzo duże - przyznaje Ewa Rogala, przewodnicząca samorządu studenckiego bielskiej ATH.
- Ciężko coś powiedzieć, dlaczego juwenalia zostały odwołane, bo nie ja je organizowałam. Częściowo zajmowali się tym ludzie, którzy robili juwenalia w ubiegłym roku, częściowo osoby świeże - tłumaczy Rogala.

Kto w takim razie jest winien? W tej sytuacji jest to kwestia drugoplanowa – priorytetem są bielscy studenci, którym w tym roku nie będzie dane uczestniczyć w najważniejszym, studenckim święcie.

Organizatorzy odwołanych juwenaliów próbują jednak ratować sytuację – zaproponowali studentom kilka atrakcji: impreza przebierana w klubie All Stars, majówka z 3/4 UDGS w klubie Backstage oraz grill obok klubu. Czy takie atrakcje są godne miana Juwenaliów? Zdecydowanie nie.