Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe na UŚ w KatowicachDo rozpoczęcia roku akademickiego 2017/2018 został oficjalnie jeszcze miesiąc. Uniwersytet Śląski w Katowicach postanowił wykorzystać ten wolny czas i zaprosić uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w zajęciach i wykładach, których celem będzie popularyzacja nauki. W ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego odbywać się będą cztery inicjatywy: Osobliwości Świata Fizyki, Biorobotyka, Spotkania z nauką i Niesamowita historia ludzkości.

Pierwsza z tych propozycji to organizowane od 35 lat "Osobliwości Świata Fizyki". W ostatnich latach w zajęciach tych brało udział nawet po kilkanaście tysięcy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Moduł ten tworzą trzy wykłady z licznymi, interaktywnymi eksperymentami dotyczącymi m.in. zjawiska elektromagnetyzmu, zakresu temperatur, z jakimi ma się do czynienia w laboratoriach czy w kosmosie, a także wykorzystania znajomości praw fizyki w niecodziennych sytuacjach.

Druga inicjatywa to prowadzone od pięciu lat "Spotkania z nauką". Ten moduł skierowany jest w głównej mierze do starszych uczniów – nastolatków. Motywem przewodnim tych zajęć będzie tematyka ludzkiego ciała. Dr Marek Kaczmarzyk z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska wyjaśnił, że naukowcy m.in. podejmą próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera, odpowiedzą na pytanie, czy tlen może być szkodliwy dla ludzkiego organizmu i pokażą, jak pracują ludzkie mięśnie.

Kolejna propozycja to "Biorobotyka", której celem jest popularyzacja interdyscyplinarnego połączenia nauk biologicznych z zaawansowaną elektroniką i technologiami cybernetycznymi. Tematyka spotkań dotyczyć będzie m.in. prezentacji działania robota chirurgicznego, zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów i protez z wykorzystaniem techniki druku 3D.

Ostatnią z inicjatyw jest "Niesamowita historia ludzkości", gdzie podczas wykładów uczestnicy dowiedzą się m.in., czy roboty mogą myśleć, jakie są statystyczne fakty na temat Polski i Polaków oraz jaka może być wspólna przyszłość ludzi i robotów.

Udział we wszystkich zajęciach jest płatny: około 15 zł za 1 osobę. Spotkania odbywają się w dni robocze według podanego harmonogramu - do końca września.

Szczegóły dotyczące płatności czy zapisów można znaleźć na stronach poszczególnych inicjatyw bądź za pośrednictwem strony Uniwersytetu Śląskiego.