X Festiwal Nauki w Dąbrowie GórniczejUroczystym wykładem inauguracyjnym Ryszarda Tadeusiewicza o inżynierii Biomedycznej rozpoczął się X Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej. Atrakcje potrwają do 30 marca.

Jak poinformowali organizatorzy, w uroczystej inauguracji festiwalu wzięło udział ponad 600 osób. Podczas pierwszego wykładu prof. Ryszard Tadeusiewicz zaprezentował najnowsze osiągnięcia inżynierii biomedycznej, jako nauki stanowiącej pomost pomiędzy biologią, medycyną i naukami technicznymi. "Trwające obecnie procesy demograficzne, starzenie się społeczeństwa przyczyniają się do sytuacji, że coraz więcej osób potrzebuje pomocy medycznej, a coraz mniej jest ludzi w wieku produkcyjnym, którzy tej pomocy mogą udzielić. Z medycyną jest w tej chwili jak z wojskiem. Bitwy nie wygrają oddziały liczne i waleczne, ale te, które są lepiej uzbrojone. Inżynieria biomedyczna wyposaża lekarzy w urządzenia, które pozwalają coraz lepiej diagnozować i leczyć pacjentów. Jeśli to nie pomoże, istnieje szereg możliwości wymiany szwankujących w człowieku organów. To wszystko dzieje się właśnie dzięki inżynierii biomedycznej" – mówił prof. Tadeusiewicz, zachęcając słuchaczy do dalszego pogłębiania wiedzy w tej dziedzinie.

"Festiwal Nauki to cykliczne wydarzenie, podczas którego chcemy przełamywać stereotypy dotyczące hermetycznego języka i środowiska nauki. Pokazujemy, że nauka może być przyjemna, pożyteczna, dostępna dla każdego, jeśli tylko zostanie podana w odpowiedni sposób. Chcemy mówić o ważnych sprawach, które nas otaczają w sposób zrozumiały dla wszystkich, pokazać ludzi wybitnych, czyniących dużo dobrego w sferze nauki w skali nie tylko naszego regionu, ale też kraju i świata" – mówiła rektor Wyższej Szkoły Biznesu, dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

Z kolei Zbigniew Podraza, prezydent Dąbrowy Górniczej, który od 8 lat bierze aktywny udział w organizacji wydarzenia, podkreślał, że dziesiąta edycja Festiwalu Nauki to dowód na to, że inicjatywa była „strzałem w dziesiątkę". "Obserwuję, że wykłady i spotkania w ramach Festiwalu cieszą się sporym zainteresowaniem tych którzy łakną wiedzy, chcą poszerzać swoje horyzonty i zrozumieć to, co dotąd było dla nich zagadką" – zauważył współorganizator wydarzenia.

X Festiwalu Nauki odbywa się w dniach 24-30 marca nie tylko w Dąbrowie Górniczej, ale i w Olkuszu, Cieszynie oraz Żywcu. Szczegółowe informacje oraz harmonogram poszczególnych dni festiwalowych można znaleźć na stronie: www.wsb.edu.pl/festiwalnauki